Stawa Młyny to znak nawigacyjny w kształcie wiatraka umieszczony na końcu Falochronu Zachdniego.
Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów na terenie Świnoujścia i często pojawia się w materiałach promujących miasto. Pomalowany jest na biało i ma czarny dach.
Stawa Młyny powstała w latach 1873-1874 podczas modernizacji toru wodnego, ma 10 metrów wysokości, a na jej szczycie znajduje się pulsujące światło, służące celom nawigacyjnym.
Stawa Młyny posiada swoją legendę. Mieszkańcy Świnoujścia pracowali na statkach, które wypływały w długie rejsy. Żony czekały z utęsknieniem na swoich ukochanych, którzy wracali z rejsów wyczerpani i postarzali.
Jedna z żon, Alicja przerażona wyglądem swojego męża Krzysztofa w nocy stała nad brzegiem morza i płakała. Tajemniczy głos podpowiedział jej aby poszukała ratunku w znajdującym się za nią wiatraku.
Stary młynarz, który wyszedł z wiatraka kazał przyjść Alicji następnego dnia wraz z mężem. Polecił kobiecie okładać męża błotem, zażywać kąpieli w morzu, a także spacerować.
Tydzień później młynarz zabrał mężczyznę do wiatraka i po wyjściu z niego mężczyzna odmłodniał. W zawrotnym tempie wiatrak zaczęli odwiedzać inni marynarze.
Po śmierci marynarza okazało się, że nikt nie zna sekretów jego zabiegów i wszystko ucichło.
Legenda ta sprawiła, że spragnieni odmłodzenia ludzie przybywali i nadal przybywają do Świnoujścia, by okładać się błotem, pływać i spacerować.
Proszę czekać