Dodaj do obserwowanych

Ważne informacje

Opis

Stawa Młyny to znak nawigacyjny w kształcie wiatraka umieszczony na końcu Falochronu Zachdniego. 

Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów na terenie Świnoujścia i często pojawia się w materiałach promujących miasto. Pomalowany jest na biało i ma czarny dach. 

Stawa Młyny powstała w latach 1873-1874 podczas modernizacji toru wodnego, ma 10 metrów wysokości, a na jej szczycie znajduje się pulsujące światło, służące celom nawigacyjnym.

Stawa Młyny posiada swoją legendę. Mieszkańcy Świnoujścia pracowali na statkach, które wypływały w długie rejsy. Żony czekały z utęsknieniem na swoich ukochanych, którzy wracali z rejsów wyczerpani i postarzali.

Jedna z żon, Alicja przerażona wyglądem swojego męża Krzysztofa w nocy stała nad brzegiem morza i płakała. Tajemniczy głos podpowiedział jej aby poszukała ratunku w znajdującym się za nią wiatraku.

Stary młynarz, który wyszedł z wiatraka kazał przyjść Alicji następnego dnia wraz z mężem. Polecił kobiecie okładać męża błotem, zażywać kąpieli w morzu, a także spacerować.

Tydzień później młynarz zabrał mężczyznę do wiatraka i po wyjściu z niego mężczyzna odmłodniał. W zawrotnym tempie wiatrak zaczęli odwiedzać inni marynarze.

Po śmierci marynarza okazało się, że nikt nie zna sekretów jego zabiegów i wszystko ucichło.

Legenda ta sprawiła, że spragnieni odmłodzenia ludzie przybywali i nadal przybywają do Świnoujścia, by okładać się błotem, pływać i spacerować.


Zwiń Czytaj więcej

Lokalizacja

Świnoujście, ul. Jarosława Dąbrowskiego 1b
Pokaż mapę
Data ostatniej aktualizacji: 29.11.2018, 12:06

Oceny i recenzje

Byłeś w tym obiekcie?
Dodaj swoją ocenę i recenzję tego obiektu.
Opublikowanych opinii: 0
Stawa Młyny
Warto zobaczyć
W tym tygodniu atrakcję obejrzało
już 5 osób
Obserwuj
Przykład
Zapisz się na newsletter
  • Bądź na bieżąco z ciekawymi ofertami serwisu
  • Poznaj możliwości serwisu Atrakcje.pl